Skip to Content

The ccNSO Council Each Year Archive

The following is a list of all ccNSO Councillors since the creation of the ccNSO in 2004. Those listed in italics were elected or re-elected to the council that year.

March 2016

Africa

Vika Mpisane – replaced by Abdalla Omari, .ke
Abibu Ntahigiye
Soulemane Oumtanaga

Asia/Australia/Pacific

Keith Davidson – replaced by Debbie Monahan, .nz
Hiro Hotta
Young-eum Lee

Europe

Leslie Cowley – replaced by Peter Vergote, .be
Nigel Roberts
Katrina Sataki

Latin America/Caribbean

Alejandra Reynoso
Demi Getschko
Margarita Valdez

North America

Becky Burr – replaced by Pablo Rodriguez, .pr
Byron Holland
Stephen Deerhake

March 2015

Africa

Vika Mpisane
Abibu Ntahigiye
Souleymane Oumtanaga

Asia/Australia/Pacific

Keith Davidson
Hiro Hotta
Young Eum Lee

Europe

Lesley Cowley
Nigel Roberts
Katrina Sataki

Latin America/Caribbean

Victor Abboud – replaced by Alejandra Reynoso, October 2015
Demi Getschko
Margarita Valdes

North America

Becky Burr
Byron Holland
Dotty Sparks de Blanc – replaced by Stephen Deerhake, November 2015

NomCom Appointees

Ching Chiao
Jordi Iparraguirre
Celia Lerman-Friedman

March 2014

Africa

Vika Mpisane
Abibu Ntahigiye
Souleymane Oumtanaga

Asia/Australia/Pacific

Keith Davidson
Hiro Hotta
Young Eum Lee

Europe

Lesley Cowley
Nigel Roberts
Katrina Sataki

Latin America/Caribbean

Victor Abboud
Demi Getschko
Margarita Valdes

North America

Becky Burr
Byron Holland
Dotty Sparks de Blanc

NomCom Appointees

Jordi Iparraguirre
Celia Lerman-Friedman
Hong Xue

April 2013

Africa

Vika Mpisane
Abibu Ntahigiye
Souleymane Oumtanaga

Asia/Australia/Pacific

Keith Davidson
Hiro Hotta
Young Eum Lee

Europe

Lesley Cowley
Katrina Sataki
Roelof Meijer

Latin America/Caribbean

Victor Abboud
Demi Getschko
Margarita Valdes

North America

Becky Burr
Byron Holland
Dotty Sparks de Blanc

NomCom Appointees

Sokol Haxhiu
Mary Wong (Oct 2012) - replaced by Jordi Iparraguirre September 2013
Hong Xue

March 2012

Africa

Vika Mpisane
Paulos B Nyirenda
Souleymane Oumtanaga

Asia/Australia/Pacific

Keith Davidson
Hiro Hotta
Young Eum Lee

Europe

Lesley Cowley
Juhani Juselius - replaced by Katrina Sataki, October 2012
Roelof Meijer

Latin America/Caribbean

Victor Abboud
Rolando Toledo
Margarita Valdes

North America

Fernando Espana
Byron Holland
Dotty Sparks de Blanc

NomCom Appointees

Becky Burr
Sokol Haxhiu
Hong Xue (Oct 2011)

March 2011

Africa

Vika Mpisane
Paulos B Nyirenda
Souleymane Oumtanaga

Asia/Australia/Pacific

Chris Disspain - replaced by Keith Davidson, March 2011
Young Eum Lee
Hiro Hotta

Europe

Lesley Cowley
Juhani Juselius
Roelof Meijer

Latin America/Caribbean

Victor Abboud
Patricio Poblete
Rolando Toledo

North America

Keith Drazek - replaced by Fernando Espana, June 2010
Byron Holland
Dotty Sparks de Blanc

NomCom Appointees

Becky Burr
Sokol Haxhiu
Hong Xue (Oct 2011)

March 2010

Africa

Mohamed El Bashir
Vika Mpisane
Paulos B Nyirenda

Asia/Australia/Pacific

Chris Disspain
Young Eum Lee
Hiro Hotta

Europe

Lesley Cowley
Ondrej Filip
Juhani Juselius

Latin America/Caribbean

Patrick Hosein
Patricio Poblete
Rolando Toledo

North America

Keith Drazek - replaced by Fernando Espana, June 2010
Byron Holland
Dotty Sparks de Blanc

NomCom Appointees

Jian Zhang
Becky Burr
Sokol Haxhiu (Dec 2010)

March 2009

Africa

Mohamed El Bashir
Vika Mpisane
Paulos B Nyirenda

Asia/Australia/Pacific

Chris Disspain
Young Eum Lee
Hiro Hotta

Europe

Lesley Cowley
Ondrej Filip
Juhani Juselius

Latin America/Caribbean

Patrick Hosein
Patricio Poblete
Oscar Robles

North America

Byron Holland
Oscar Moreno
Dotty Sparks de Blanc

NomCom Appointees 

Nashwa Abdel-Baki
Jian Zhang
Becky Burr (Oct 2009)

March 2008

Africa

Victor Ciza
Mohamed El Bashir
Paulos B Nyirenda

Asia/Australia/Pacific

Chris Disspain
Young Eum Lee
Hiro Hotta

Europe

Lesley Cowley
Ondrej Filip
Olivier Guillard

Latin America/Caribbean

Patrick Hosein
Patricio Poblete
Oscar Robles

North America

Keith Drazek
Oscar Moreno
Dotty Sparks de Blanc

NomCom Appointees

Becky Burr
Nashwa Abdel-Baki
Jian Zhang (Nov 2008)

March 2007

Africa

Victor Ciza
Mohamed El Bashir
Paulos B Nyirenda

Asia/Australia/Pacific

Chris Disspain
Young Eum Lee
Hiro Hotta

Europe

Lesley Cowley
Ondrej Filip
Olivier Guillard

Latin America/Caribbean

Patricio Poblete
Oscar Robles
Eduardo Santoyo

North America

Keith Drazek
Dotty Sparks de Blanc
Bernard Turcotte - replaced by Oscar Moreno, October 2007

NomCom Appointees

Slobodan Markovic
Becky Burr
Nashwa Abdel-Baki (Oct 2007)

March 2006

Africa

Victor Ciza
Mohamed El Bashir
Paulos B Nyirenda

Asia/Australia/Pacific

Chris Disspain
Young Eum Lee
Hiro Hotta

Europe

Ondrej Filip
Olivier Guillard
Bart Vastenburg

Latin America/Caribbean

Patricio Poblete
Oscar Robles
Eduardo Santoyo

North America

Keith Drazek
Dotty Sparks de Blanc
Bernie Turcotte

NomCom Appointees

Charles Sha'ban
Slobodan Markovic
Becky Burr (Dec 2006)

March 2005

Africa

Victor Ciza
Mohamed El Bashir
Paulos B Nyirenda

Asia/Australia/Pacific

Chris Disspain
Young Eum Lee
Hiro Hotta

Europe

Bart Boswinkel -- Bart Vastenburg (from June 2005)
Ondrej Filip
Olivier Guillard

Latin America/Caribbean

Patricio Poblete
Oscar Robles
Eduardo Santoyo

North America

Fernando Espana
Dotty Sparks de Blanc
Bernie Turcotte

NomCom Appointees

Eva Frölich
Charles Sha'ban
Slobodan Markovic (Dec 2005)

June 2004

Africa

Yann Kwok (1 year)
Victor Ciza (2 years)
Paulos B Nyirenda (3 years)

Asia/Australia/Pacific

Hiro Hotta (1 year)
Young Eum Lee (2 years)
Chris Disspain (3 years)

Europe

Peter Kral (1 year)
Olivier Guillard (2 years)
Bart Boswinkel (3 years)
-- replaced by Bart Vastenburg June 2005

Latin America/Caribbean

Eduardo Santoyo (1 year)
Patricio Poblete (2 years)
Oscar Robles (3 years)

North America

Dotty Sparks de Blanc (1 year)
Fernando Espana (2 years)
Bernie Turcotte (3 years)

NomCom Appointees

Yassin Mshana (1 year)
Eva Frölich (2 years)
Charles Sha'ban (3 years)